Neden Organik Ürünler Tercih Etmelisiniz?
0
organik-urunler

Neden Organik Ürünler Tercih Etmelisiniz?

Gün geçtikçe gündelik hayatımızın pek çok alanında ihtiyaçlarımız değişiyor, artıyor. Bu değişim bazen bireysel olduğu gibi bazen toplumsal da olabiliyor. Dünyadaki iklim değişiklikleri, kaynakların giderek azalması, kıtlık problemi gibi nedenlerin yanı sıra bu problemlerin daha da artmasına neden olan nüfus artışı sebebiyle birçok kurum ve kuruluş özellikle söz konusu besin kaynakları olduğunda hali hazırda elindeki besinlerin ömürlerini uzatmak için onları pek çok işlemden geçiriyor,  katkı maddeleri ekleyerek ürünleri inorganik şekilde çoğaltıyor. Günün sonunda ne mi oluyor? Pek çok işlemden geçmiş, raf ömrü uzasın diye katkı maddeleri eklenerek besin değeri düşürülmüş gıdalar soframıza geliyor.

Keyifli aile sofralarınızdaki sohbetlerde büyüklerinizin sözlerini hatırlayın. Birçoğu, eskiden tükettikleri gıdaların tatlarının ne kadar güzel olduğunu, günümüzde gıdalardan aynı tadı, lezzeti almadıklarını söylerler. Doğru, yukarıda da bahsettiğimiz nedenler kapsamında artık pek çok gıdanın maalesef ne eski tadı ne de eski yüksek besin değeri bulunmaktadır.

Bitlis Organik Ürünler ailesi olarak 1972 yılından günümüze tarım faaliyetleri ile uğraşarak organik ürünler üretiyor, sofralarınızda tıpkı aile büyüklerinizin anlattığı tatta ürünler bulmanız için var gücümüzle çalışıyoruz. Peynir çeşitlerinden fındık ceviz gibi kuruyemişlere kadar pek çok farklı kategoride ürettiğimiz doğal, organik ürünlerimizi sizlerle buluşturuyoruz.

Organik ürünleri diğer ürünlerden ayıran özellikler nelerdir? Beslenme programlarınızda neden organik ürünler tercih etmelisiniz?

Organik ürün veya bilinen bir diğer adıyla ekolojik ürün; tohumun ekildiği andan ürünün son kullanıcıya ulaştığı ana kadar geçen süre boyunca, üretimin her anında çevreye zarar vermeyen kimyasal olmayan girdilerin kullanıldığı üründür. Organik tarım kanunu ve yönetmeliklerine göre üretilen organik ürünlerde raf ömrünü uzatmak için herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz. Bu nedenle diğer ürünlere göre daha kısa sürede tüketilmeleri gerekir. İlk etapta kısa sürede tüketim belki kulağa olumsuz bir durummuş gibi geliyor olabilir ancak unutmayın; sağlıklı olan, gıdaların her zaman taze olarak tüketilmesidir. Böylelikle gıdalarda bulunan besinlerden vücudumuz tam olarak faydalanabilir.

Katkı maddesi kullanılmamasına ek olarak organik ürünler, her aşamada kontrolden geçen sertifikalı ürünlerdir. Herhangi bir zirai kimyasala, ilaca maruz kalmaması için çok sıkı denetimden geçerler. Günün sonunda son kullanıcı yani siz, ürünleri satın alanlar için bu sıkı kontrolün hem artısı hem eksisi bulunmaktadır. Artı yanı şu ki bu süreçler nedeniyle satın aldığınız ürünün organik üretiminden emin olabilir, güvenle satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eksi yanı ise tüm bu kalite kontrol süreçlerinin oldukça pahalı işlemler olmasıdır. Hali hazırda, organik pek çok ürünün organik olmayan ürünlerle arasındaki fiyat farkının nedeni de bu pahalı kalite kontrol süreçleridir.

Organik ürünler, besin değeri yüksek gıdalardır. Sindirim sisteminin düzenlenmesinden kalp ve damar hastalıklarının geride bırakılmasına kadar pek çok sağlık probleminde vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasına katkı sağlarlar. Diğer ürünlere göre daha yüksek besin değerine sahip oldukları için düzenli tüketildiklerinde bağışıklık sistemini güçlendirerek adeta vücutta doğal bir koruyucu kalkan oluşmasına yardımcı olan organik ürünler, sadece tat veya besin değeri nedeniyle değil aynı zamanda üretim aşamalarında zirai kimyasallar kullanılmadığı için de tercih edilmelidir.

Unutmayın! Organik olmayan ürünler, pek çok katkı maddesi içerirler ve bu ürünleri tüketirken üretim sürecinde kullanılan tüm tarım ilaçları ve onlardan geriye kalanlar da bizim tüketimimiz esnasında vücudumuza girer. Günümüzde her ne kadar pek çok tarım ilacı her geçen gün daha da güvenli hale getirilse de günün sonunda bunlar zirai kimyasallardır ve uzun vadede insan sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkileri vardır.

Sağlıklı bir yaşam ve zinde bir vücut için sizler de sofralarınızda yüksek besin değerine sahip organik ürünlere yer vermeli, sağlığınızı zirai kimyasalların yaratacağı problemlerden korumalısınız.

Bitlis Organik Ürünler olarak başta ceviz, fındık, peynir çeşitleri olmak üzere bal, pekmez ve daha birçok organik ürüne sitemizden ulaşabilir; güvenle sipariş verebilirsiniz.

Doğal olanı seçin, sağlıkla kalın!

Yorum yaz

Your email address will not be published.